+420 602 227 909

German open 2003

26. 03. 2003
0

Lenon sepsal celkem obsáhlý report z jednoho z největších mezinárodních open turnajů.

Germany Open 2003 – Bohum / Herne

14. až 16. 3. 2003

Motto

Splnil jsem si sen.

V.J.

Úvod

O víkendu 14. až 16. března 2003 se zúčastnila malá česká výprava steelového turnaje započítávaného do WDF (World Darts Federation) Ranking Germany Open 2003 ve složení (Pavel Červinka – řidič, Vlasta Jelínek – druhý řidič, Lenon (Honza Přikryl) – tlumočník – všichni D.C. Qýčepu, Pavel Jirkal – spáč, Jéňa (Jirka Jeníček ml.) – oba D.C. Letná ).

Hybnou silou akce byl Tomáš Červinka, který přes Mároše zařídil registrace a rezervace a vzal na cestu svoje auto.

Cesta a dějiště

Vyráželi jsme v pátek 14. 3. 2003 po půlnoci a již okolo desáté jsme byli v Bochumi. Po drobném bloudění jsme našli Floatmanhalle kde se celý podnik odehrával. Floatmanhalle je multifunkční prostor kde se pořádají kulturní, sportovní a zábavní akce, který byl vytvořen pravděpodobně z bývalé továrny. Celá hala je rozdělena na 4 hlavní prostory (ve dvou krajních bylo umístěno 64 terčů a finálové podium, v dalším stoly, lavice a stánek s občerstvením, v posledním byl napůl bar a napůl stánek s dresy s tím, že na galerii bylo další občerstvení (koblihy, káva, guláš, …) ).

Bochum

Protože warm-up turnaj začínal až v 18:00 a na hotelu jsme se mohli ubytovat také až od 17:00 vyrazili jsme do centra Bochumi. Odpoledne v pubu pěkně uběhlo a pak jsme jeli ubytovat do ETAP hotelu (20 € na osobu a noc ve dvoulůžkáči, 33 € v jednolůžkáči), který byl vzdálen cca 8km od haly. Poté jsme jeli na warm-up turnaj.

Warm – up

Kdy: Pátek 14. 3. 2003 od 20:00

Účast: 138 párů

Systém: KO pavouk, 501 DO, na 3 vítězné legy

Startovné: 7,50 € na osobu

Odměny: 400 € pro vítěze, 200 € finalisté, 100 € třetí, 50 € pátí.

Výsledky: Vítězové Pettarini (ITA) / Rice (GER)

Přijeli jsme po 18:00, začínáme se rozhazovat a pomalu poznávám některé známé tváře (Kotal, Pettarini). Chvíli zvažujeme zda se přihlásit nebo jet odpočívat na hotel. Nakonec vítězí šipkařské srdce a dvojice Červinka/Jelínek (dále Č/J) a Jeníček/Jirkal dále J/J nastupují ke svým zápasům. Č/J prohrávají v první kole, J/J 1x vyhrávají, ale v dalším kole také končí. Jedeme na hotel.

Muži - jednotlivci

Kdy: Sobota 15. 3. 2003 od 10:00

Účast: 1175 účastníků

Systém: KO pavouk, 501 DO, na 3 vítězné legy, QF a SF na 2 sety/ 2legy, F na 3 sety / 2legy

Startovné: 10 € na osobu

Odměny: 2000 € pro vítěze, 1000 € finalista, 400 € třetí, 200 € pátí, 100 € devátí, 50 € 17tí

Výsledky: 1. Ted Hankey (ENG), 2. Andre Brantjes (HOL), 3. John Walton (ENG), Ole Jörgensen (DEN)

Ráno odjíždím do haly až na 11 hodinu, protože máme všichni volný los a první zápas hraje Vlasta až v 11:20. Ke všemu ještě nepřijel jeho soupeř ze Švédska takže postupuje bez boje do 3. kola. První ostrý souboj podstupuje Tomáš a prohrává 1:3, ani ne tak dobrou hrou soupeře jako svojí nervozitou, což se ten den týká všech z naší skupiny kromě Pavla, který postupuje celkem hladce do 3. kola, Jéňa prohrává 1:3 a já 2:3. Ve 3. kole prohrává Vlasta s Angličanem 0:3, ale Pavel vyhrává 3:1 a postupuje do semifinále skupiny ve kterém vítězí 3:1. Ve finálovém zápase skupiny vede 1:0, ale nedává D18 a soupeř otáčí na konečných 1:3. Škoda měl na něj. Pavel tak končí na 65. místě, což je myslím pěkný úspěch.

Nyní máme dostatek času na sledování dalších zápasů a je opravdu nač se dívat, vždyť v turnaji startují 4 hráči z první pětky a minimálně 20 hráčů z první čtyřicítky WDF Ranking. Mně osobně se nejvíce zaujal zápas Darryl Fitton v. Ted Hankey ve kterém pozdější vítěz Hankey otočil z 2:0 na 2:3.

Ženy - dvojice

Kdy: Sobota 15. 3. 2003 od 18:00

Účast: 95 dvojic

Odměny: 600 € pro vítěze, 300 € finalista, 150 € třetí, 80 € pátí, 40 € devátí

Výsledky: Vítězky Tricia Wright / Crissy Howat (ENG)

Muži - dvojice

Kdy: Neděle 16. 3. 2003 od 10:00

Účast: 354 dvojic

Výsledky: 1. Hellebrand(ENG)/Komula (FIN) 2. Adams/King 3. West/McCormick, Greatbatch/Taylor (všichni ENG)

Tentokrát jsme museli být v hale před desátou, protože Červinka/Jelínek (dále Č/J) hráli už od 10:00 v 1. kole a vyhráli 3:1. Já jsem neměl partnera, takže jsem požádal pořadatele o pomoc a podařilo se. Mohl jsem hrát s Geraldem Michalem z Rakouska. V 1. kole jsme narazili na Holanďany a prohráli 1:3, a musím říci, že jen kvůli mně. Kdybych chtěl někomu schválně sabotovat hru, tak by se mi to nemohlo podařit tak, jako v tomto zápase. No prostě mezinárodní ostuda. Alespoň jsem získal pozvání na An Sporann Open ve Vídni v říjnu 2003. Ve 2. kole Č/J vyhrávají po dramatickém posledním legu 3:2. Ve 3. kole bohužel Č/J nestačí na dvojici z Berlína, prohrávají 2:3 a v turnaji končí. Jeníček/Jirkal vyhrávají zápas 2. kola 3:0 (1. kolo volný los) a poté už narážejí na silnou holandskou dvojici. Výborným výkonem vyhrávají první leg, ale v dalších, přes statečný výkon, nestačí a prohrávají 1:3. Je pravdou, že porazit dvojici, která hodí v legu 3x za sebou 140 je hodně těžké. Poté jsme sledovali zápasy až do čtvrtfinále a pak se vydali na cestu domů.

Ženy - jednotlivci

Účast: 231 účastníků

Systém: KO pavouk, 501 DO, na 3 vítězné legy, SF a F na 2 vítězné sety/ 2legy

Odměny: 800 € pro vítěze, 400 € finalista, 200 € třetí, 100 € pátí, 50 € devátí

Výsledky: Vítězka Karin Krappen (HOL)

Organizace

Nyní bych se chtěl věnovat organizaci turnaje, která mě velmi zajímala, protože počet hráčů byl opravdu vysoký (1175 mužů, 354 dvojic mužů, 231 žen, 95 dvojic žen, 108 juniorů a 33 juniorek ).

Několik postřehů:

1. Příjem přihlášek končí jeden měsíc před turnajem.

2. Z internetu bylo možno zjistit v kolik hodin se hraje náš první zápas.

3. Rozpis zápasů byl na pevné časy (20 minut na zápas).

4. Dostatečně velké prostory.

5. Veškeré obchodní aktivity (občerstvení, prodej odznaků, atd.) byl v rukou pořádajícího klubu.

6. Zajímavý byl prodej kuponů, které nahrazovali u stánků hotové peníze

7. Odhodová čára byla řešená pevným rámem s vysokým odhodovým prknem (cca 5 cm).

8. Výsledky byly ihned k dispozici na internetu.

Prostě vše běželo tak jak mělo podle časového plánu, u stánku nebyly fronty, bylo si kam sednout. Snad jedinou výtku mám k tomu, že na vyvěšených pavoucích nebyly průběžně doplňovány výsledky, takže paradoxně někdo na druhé straně zeměkoule mohl mít lepší informace o vývoji turnaje než přímí účastníci.

Hodnocení

Pokud hodnotím víkend jako výlet tak neměl chybu. Krásné slunečné počasí, spousta zajímavých zážitků, krásné šipkové zápasy. Nejlépe to vystihl Vlasta: „Splnil jsem si sen za začátku své šipkařské kariéry, že si zahraju na jednom turnaji s nejlepšími světovými hráči a uvidím na vlastní oči rozdíl 25 let zkušeností.“. Rozhodně bylo zajímavé pozorovat zkušené hráče, jejich výkony, styl, chování u terče, náviky, sebe povzbuzování, ale i rytmus rozhazování apod. Bohužel pokud chci hodnotit naše výkony, tak kromě Pavla Jirkala singlech to byla docela bída. Jedinou omluvou pro hráče D.C. Qýčepu může být to, že to byl jejich první zahraniční turnaj, takže nervozita byla hlavním důvodem většiny špatných výkonů. Nutno říci, že podobně na tom bylo dle mého soudu cca 80% startovního pole. Snad v příštích turnajích využijeme zkušeností zde získaných a zahrajeme lépe. V každém případě nám turnaj dal chuť do dalšího tréninku.

Fotografie

Fotografie pořízení digitálním foťákem velikosti kreditní karty, který budil až nevídaný zájem místních je možno prohlédnout tady.