Back to Top

+420 602 227 909

19. Profi profil – James Wade

13. 09. 2009
Admin
0

v následujícím profilu si představíme jednoho mladého automechanika, který se zaslouženě vypracoval mezi profi elitu PDC. Přichází James Wade, světová dvojka žebříčku PDC – Order of Merit. Vytvořil a stále drží rekord, když jako nejmladší hráč na světě v r. 2007 vyhrál World Matchplay, tedy major turnaj PDC. Jeho MEGA profil je tu…….










OSOBNÍ ÚDAJE:



Jméno a příjmení: James Wade

Oficiální webovky: http://www.berdenweb.com/jameswade/

Přezdívka: The Machine / Wadey / James Bond / The Gladiator

Datum narození: 16. dubna 1983 (26 let)

Místo narození: Aldershot, England

Bydliště: Aldershot, England

Šipky: váha 20 gramů (promodel od Unicorn)

Hraje od roku: 2001

BDO: od r. 2001 do 2004

PDC: od r. 2004

Průběžné pořadí v žebříčku PDC: 2.

Největší úspěchy v BDO:

World Championship: 2004 (2. kolo)

World Darts Trophy: 2003 (2. kolo)

International Darts League: 2004 (čtvrtfinále)

Největší úspěchy v PDC:

World Championship: 2009 (semifinále)

World Matchplay: vítěz 2007

World Grand Prix: vítěz 2007

Premier League: vítěz 2009

Grand Slam of Darts: 2007 a 2008 (2. kolo)

Championships League: 5. v počáteční skupině 2008

Las Vegas Dessert Classics: finalista 2008

UK Open: vítěz 2008

Players Championships Finals: semifinále 2009

Vítězství v dalších turnajích:

Players Championships: 2008

UK Open Regional: 3 x 2007 a 2009

Swiss Open: 2002

Irish Masters: 2005

Norfolk Open: 2006

Players Championship Derby: 2009

Další senzační úspěchy:

2006 – titul juniorský hráč roku v PDC

2006 – vytvořil rekord, když v průběhu roku dosáhl 3 x perfect game (9 šipek)

2007 – titul hráč roku PDC





James Wade je levoruký hráč, který se narodil 6. dubna 1983 (26 let) v Aldershotu (hrabství Hampshire). Původním povoláním je automechanik. Pracoval v garáži a autosprávkárně v Aldershotu. Auta jsou jeho koníčkem. 20 dní, před startem World Matchplay 2006 dal výpověď, aby se soustředil pouze na šipky a mohl trénovat a plně se koncentrovat na profesionální dráhu šipkaře. Nicméně v létě roku 2007 opět začal pracovat jako automechanik pro firmu Kwik Fit na částečný úvazek. Jak sám říká, chtěl mít nějakou finanční jistotu a zároveň láska k automobilům mu nedala stát celé dny doma u terče.



Svou kariéru (jako řada dalších profíků v PDC) odstartoval už v BDO, kde příliš nezazářil. Nicméně dal o sobě hodně slyšet (co by za jeho úspěchy dala řada českých šipkařů). Pokud se podíváme na major turnaje BDO, můžeme dohledat jeho start například na Winmau World Masters v letech 1999 a 2000, kde startoval v juniorské kategorii! Bohužel pokaždé prohrál ve finále základní skupiny (ve stejných letech nás na Winmau reprezentoval Pája Jirkal). V roce 2001 přišel první úspěch v BDO, když se dostal do finále turnaje British Classic (to mu bylo 18 let). Ve finále nakonec podlehl budoucímu mistru světa, John „Boy“ Waltonovi. Následující rok přišel první úspěch a to vítězství na prestižním Swiss Openu a v roce 2003 debutoval před televizními kamerami na Lakeside World Championship. Bohužel v prvním kole prohrál 2-3 s Dennisem Harbourem. Ve stejném roce se dostal do finále Norway Openu, semifinále Belgium Openu a čtvrtfinále Dutch Openu. V roce 2004 startoval podruhé na Lakeside MS a v prvním kole vyprášil Shauna Greatbatche 3-0 (dosáhl průměru 27.37 / šipku), ale v druhém kole nestačil na Darryla Fittona. Mistrovství světa nakonec vyhrál Andy Fordham. Ve stejném roce následovaly úspěchy v podobě dosažení čtvrtfinále na German Openu, Isle of Man Openu a prestižní International Darts League v květnu. International Darts League byl Jamesovým posledním turnajem v BDO. Pak následoval přestup do konkurenční PDC.



Jeho přestup do PDPA a okruhu PDC znamenal vzdát se účasti na 2004 World Darts Trophy a 2005 Lakeside World Championship, kde už měl účast jistou. Místo toho si svůj debut odbyl na PDC World Championships 2005, když v prvním kole nestačil na Marka Holdena, nicméně tento neúspěch ho odrazil k lepší budoucnosti v PDC. Vyhrává Irish Masters v únoru a dostává se mezi posledních šestnáct hráčů na major turnaji - UK Openu ve stejný rok. Podařilo se mu kvalifikovat na Las Vegas Desert Classics (porazil zkušenějšího Ronnieho Baxtera, rodáka z Blackpoolu) a World Grand Prix (jediný turna na okruhu PDC, který se hraje systémem double in – double out). V roce 2006 se mu opět nedaří na MS PDC a v prvním kole prohrává s Waynem Jonesem 2-3. Wayne Jones se tehdy dostal až do semifinále, kde podlehl Peter Manleymu 0-6. Svá neúspěšná představení na Mistrovství světa prolomil až v roce 2007, když se probojoval mezi posledních 16 hráčů. Tehdy prohrál s Terry Jenkinsem a dosáhnul nevýrazného průměru 81.66 / 3 šipky. Jenkins pak prohrál s Hamiltonem, kterého Power rozsekal v semifinále průměrem 106.23 !!! Bylo to první MS, v kterém zvítězil Ray Barneveld (památné finále s Taylorem, které dospělo do legu náhlé smrti). Ale zpět k našemu Jamesi Bondovi.



Přezdívka James Bond, je skutečně na místě. Zatímco pro každého šipkaře se vybere přezdívka, která mu vydrží po celou hráčskou kariéru, James Wade jich ve své krátké kariéře získal několik. Jeho první přezdívkou byl „The Gladiator“ (Gladiátor), ale v r. 2006 Gladiátora vystřídala přezdívka „009“ (bylo to po jeho rekordu v PDC, když v průběhu jednoho roku zavřel třikrát devítku !). Z „009“ se stal „James Bond 007“ a s touto přezdívkou hrál na PDC MS v roce 2007. V listopadu, roku 2007, v průběhu turnaje Grand Slam of Darts bylo v TV přenosu uvedeno jeho jméno bez přezdívky (tzv.: „having no nickname“). Marketing v šipkách funguje znamenitě a přezdívky vydělávají peníze a zvyšují popularitu hráčů. Třeba takovému Taylorovi přezdívku „Power“ vybrala TV stanice Sky Sport. V prosinci roku 2007 následovala veřejná soutěž a hlas lidu (fanoušci a TV diváci), měli sami rozhodnout, jakou přezdívku James dostane. Zvítězila přezdívka „Spectacular“ což v angličtině znamená něco jako „velkolepý, pompézní či senzační“. No a aby toho nebylo málo, ani tato přezdívka moc dlouho nevydržela. Při jeho debutu v Premier League, roku 2008 odhalil divákům a fanouškům svůj nový nickname, pod kterým hraje až doposud. Říká se mu „The Machine“ tedy „Stroj“. No ale poslední dobou se mu zase začíná říkat jednoduše „Wadey“ tak uvidíme s čím opět přijde.



Ale zpět k jeho hvězdné kariéře v PDC. Hlavní průlom na major TV turnajích přišel v červenci r. 2006 na World Matchplay ve Winter Gardens, Blackpoolu. Jeden z nejslavnějších turnajů, který se hraje systémem na legy (vždy se musí vyhrát o dva čisté legy). Turnaj, který s MS patří k nejsledovanějším a nejprestižnějším na okruhu PDC. Wade se dostal až do finále, když přešel přes zkušené a respektované profíky jako Denis Ovens (10-1) – mohl vyhrát 10-0, v druhém kole porazil Kevina Paintera 13-9, když mu jeden leg zavřel 2 x double top a způsobil menší „výměnu názorů“ s bouřlivákem Painterem. Ve čtvrtfinále porazil 16-4 Chrise Masona. V semifinále došlo k opravdové napínavé bitvě. Wade tekl 1-5 proti Scholtenovi, ale podařilo se mu otočit a nakonec zvítězil senzačně 19-17. Ve finále narazil na těžkého hráče a to Phila Taylora. Podařil se mu skvělý vstup do zápasu a ujmul se vedení 8-5. Nicméně strejda Power otočil a v napínavém zápase zvítězil výsledkem 18-11. Wade dosáhl průměru 90.01 a Power 100.08 / 3 šipky.



V roce 2007 se do Blackpoolu (rodiště Ronnieho Baxtera) vrátil a získal titul ! Vytvořil rekord nejmladšího šampióna na major TV turnaji. Cesta k šeku na £50,000 vedla přes tyto hráče: Wayne Jones, Dennis Priestley, Mervyn King, Adrian Lewis a Terry Jenkins. Právě Jenkins porazil v semifinále Phila Taylora. Wade vyhrál nad Jenkinsem 18-7 a dosáhl průměru 96.83 proti Jenkinsovým 91.62. James Wade na tomto turnaji svýmy výkony zastínil „nevýrazného“ Taylora. Jeho semifinálová bitva s Adrianem Lewisem se zapsala zlatým písmem do historie venue ve Winter Gardens. Oba borci dosáhli průměru nad 100 (Wade – 101.9 a Lewis 101.26). Wade nakonec zvítězil 17-7, ale byl to jeden z nejkvalitnějších zápasů celého turnaje, který předvedli paradoxně nejmladší hráči. A to Lewis ve čtvrtfinále porazil Barnevelda, úřadujícího mistra světa PDC ve skvělé formě. Následující rok se opět dostal do finále World Matchplay. Proti němu stál strejda Taylor a byl to skutečný masakr. Wade prohrál 9-18, ale byly k vidění exluzivní legy. TAYLOR DOSÁHL PRŮMĚRU 109.47 A WADE 102.58. Na následujícím videu se podívejte co pánové u terče vyváděli. Oba měli náběh na devítku, Wade hodil 7 x za sebou T20 a Taylor “pouze” šestkrát. Něco podobného předvedl kdysi Mervyn King s Barneveldem v semifinále Embassy MS v BDO/WDF.






Rok 2007 byl pro Jamese Wadea nesmírně úspěšný. Vyhrává další major a to World Grand Prix v irském Dublinu. Turnaj se hraje pravidelně systémem double in / out, každý rok v říjnu. Za vítězství si odnesl opět £50,000 a cesta do finále vedla přes hráče: Ovens, Roy, Lloyd, Barneveld a ve finále porazil Terry Jenkinse 6-3. Nasazená jednička Phil Taylor překvapivě prohrál v prvním kole s Adrianem Grayem. Úspěšný rok završil ziskem titulu PDC player of the year.



V r. 2008 se dostal do čtvrtfinále MS (prohrál s Partem 4-5) a v lednu se stal prvním hráčem PDC , který porazil Taylora na okruhu Premier League (zvítězil 8-6 na legy). Nicméně strejda Taylor to Wadeovi vrátil i s úroky a 26. května ho porazil ve finále 16-8. Wade předtím v semifinále porazil Barnevelda.



8. června 2008 získal Wade titul na UK Openu, když ve finále porazil překvapení celého turnaje, američana Gary Mawsona 11-7. Byl to jeho třetí titul na major turnajích ve stejném roce. Následující měsíc se pak dostal do finále Las Vegas Desert Classic (prohrál 7-13 s Taylorem). V červenci se opět dostal do finále World Matchplay, což bylo jeho třetí finále v řadě ve Winter Gardens.



Letos se mu zadařilo v Premier League. I když v základních soubojích prohrál a remizoval s Taylorem, mohl se nakonec radovat z celkového vítězství. V play off senzačně zadiktoval Mervyn King, který v semifinále porazil Taylora, aby pak ve finále podlehl Wadeovi 8-13 ve Wembley aréně. Wade byl ale v drobné psychické výhodě. King nastupoval po velmi náročném zápase s Taylorem do finále prakticky po krátké přestávce, zatímco Wade měl dostatek času se psychicky a fyzicky připravit na finále proti Kingovi. Osobně jsem vítězství přál Kingovi 



Ještě se zaměříme na Wadeovi “perfect games”. Mladík devítek nasázel nespočet a v roce 2006 vytvořil record, když hodil devítku hned třikrát. Bylo to na UK Open Regional Final v březnu, PDPA Players Championships v červnu a 9ti šipkový hattrick zakončil na Vauxhall Men Openu v listopadu. Bohužel žádný z těchto turnajů nepřenášela TV. Nicméně mohl se zapsat do historie zlatým písmem v roce 2007 na World Grand Prix v semifinále proti Barneveldovi a zavřít devítku systémem double in / double out. Hodil Double 20 – 6 x T20 – T17 a devátou šipkou minul Bullseye (50). Jeho první živá televizní devítka přišla v roce 2008 na Grand Slam of Darts. 20. listopadu 2008 v zápase proti Gary Andersonovi hodil 2 x 180 a T20, T19 a D12. Zápas přenášela televize ITV4 a Anderson nakonec zápas vyhrál 10-8. (Podobný osud stihnul třeba Gerwena, který hodil Barneymu devítku a zápas taky “projel”). Video je přiloženo dole pod článkem. Tak to byl profil James Wadea, nadějného mladíka, který prohání staříky v PDC a určitě má před sebou ještě hvězdnou kariéru a hodně o něm uslyšíme.