TOP 2020 Online

31. 01. 2021
Radek Schulz
0

Turnaje TOP České šipkové organizace. Gawlas a Císařová potvrdili role favoritů.

Po dlouhé době, kdy jsou soutěže z bezpečnostních důvodů a vládních nařizení přerušeny, uspořádala Česká šipková organizace alespoň online formu turnajů TOP pro muže a ženy.

16 mužů a 8 žen bylo vybráno, dle žebříčku, těsně před vánočními svátky tak jak bývá pravidlem, což je čas po posledním Českém poháru, tedy tím vánočním. V turnaji mužů byly uděleny i dvě divoké karty a to Pavlu Jirkalovi a legendě českých šipek Slávovi Navrátilovi. V ženách se přihlásila kompletní první osmička a divoké karty tedy nebyly potřeba.

Česká šipková organizace určila finanční odměny a bylo tedy i o co hrát. Startovné se neplatilo. Vzhledem k tomu, že preference České šipkové organizace jsou živé turnaje byly tyto dva menší podniky trochu i testovacím prostředím pro online využití. Vše proběhlo naprosto perfektně v systému Nakka. Oba turnaje se hrály KO systémem s nasazením 4 mužů a 2 žen. Zbytek byl nalosován náhodně systémem.

V turnaji mužů byl určitě minimálně papírovým favoritem Adam Gawlas, ale protože turnaje Top se již mnoho let hrají formátem double in double out tak o překvapení nebývá nouze. Navíc kvality všech 16 mužů jsou na velmi vysoké úrovni a tak hovořit o favoritech bylo možné opravdu spíše v teoretické rovině. První kolo přineslo hned 4 vyrovnané bitvy, které 6:5 vyhráli Vlasta Chladil, Tomáš Houdek, Pavel Jirkal a Jirka Brejcha. Honza Hlaváček, Adam Gawlas, Dan Barbořák a Víťa Sedlák vyhráli své první zápasy ve větší pohodě. Čtvrtfinálové boje byly také velmi vyrovnané, ale pouze Dan Barbořák musel s Vlastou Chladilem svést souboj na 10 legů a vyhrál 6:4. Ostatní 3 zápasy skončily jasnějším rozdílem a tak se utvořily dvě semifinálové dvojice. Pavel Jirkal s Honzou Hlaváčkem kde nakonec jasně dominoval ve fromě hrající Honza Hlaváček 7:1 a druhé semifinále hráli Dan Barbořák a Adam Gawlas. Mladíček z Návsí podal nejlepší výkon celého turnaje a s průměrem přes 86 na tři šipky postoupil. Finále se hrálo v mírně nervoznější atmosféře, ale i tak oba borci předvedli výborné výkony. Systém double in double out je velmi zrádný. Adam Gawlas nakonec potvrdil roli favorita turnaje a vyhrál finále nadHonzou Hlaváčkem v poměru 8:5 na legy.

V turnaji žen byly nasazeny dvě hráčky. Stejně jako muži tak i děvčata hrála systémem double in double out, tedy velmi težkým a na psychiku složitým systémem. Česká jednička Jitka Císařová byla velkou favoritkou turnaje. V prvním kole si poradila s Vandou Adámkovou i když obě děvčata hrála moc pěkně. Nejlepší výkon předvedla v prvním kole a Vlaďka Tonarová s průměrem přes 58 na tři šipky. Semifinálové dvojice svedly proti sobě tedy Jitku Císařovou s Marcelou Rajmanovou a Annu Votavovou s Vlaďkou Tonarovou. Asi trochu překvapivý výsledek se zrodil právě ve druhém semifinále kde Anna porazila zkušenější Vlaďku 5:2. V prvním semifinále obě hráčky předvedly vynikající hru. Marcela Rajmanová hrála přes 55 průměr a tak Jitka Císařová musel vytáhnout vynikající výkon a s průměrem 65 na tři šipky vyhrála nakonec 5:2. Ve finále mezi Jitkou a Annou potvrdila své ambice a zkušenosti Jitka a zvítězila 5:2 znovu s průměrem téměř 60 na tři šipky.

Ještě jednou díky všem a doufejme, že se co nejdříve potkáme živě u terčů.